Катедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці м. Чернівці
Коротка історія
Парафія Собору Успіння Пресвятої Богородиці Чернівців має свою давню історію, їй понад два століття. Ще в 80-х роках 18 століття були зроблені перші кроки до організування в Чернівцях Української Греко-Католицької парафії. На жаль, в ті часи цю справу розпочати так і не вдалося. Проте важливі зміни таки сталися в 1811–1814 рр., коли на Буковині розпочались перші регулярні богослужіння. Обслуговували першу спільноту священики Студницький, В. Терлецький, Г. Дубовіцький, С. Лижогубський. Саме ці душпастирі зробили не тільки чимало для того, щоб повернути людей до духовних джерел, але й подбали про дух національного відродження українців Буковини.
31 травня 1820 року було освячено наріжний камінь фундаменту майбутньої церкви. І вже 10 червня 1821 року в Неділю Зіслання Святого Духа, новозбудована церква отримала благословення. Першу назву церква отримала на честь святих Петра і Павла. З інших джерел освячено храм на честь святого Юди Тадея. У зв’язку з цією великою подією, наступного дня буковинські українці здійснили процесійний хід — перенесення осідку від латинського костелу до новозбудованої церкви. В святочній ході також взяли участь римо-католики, вони щиро вітали братів по вірі з новобудовою.
Теодор Лаврецький був парохом до 1835 року, а потім 46 років душпастирював отець Теодор Максимович. Під опікою отця Теодора ведеться розбудова церковного господарства. У Відні замовляють іконостас та два бічні вівтарі. Італійські майстри різьбярі доклали багато таланту та фантазії, щоб виготовити не тільки духовну пам’ятку, але й пам’ятку майбутнім поколінням. Іконостас Успенського храму і сьогодні залишається однією з кращих духовних прикрас нашого краю. У розписі ікон іконостасу та вівтаря брав участь відомий польський іконописець Адам Отеховський (сьогодні можна побачити його автограф на іконі Ісуса Христа). Іконостас та два вівтарі були розмальовані в 1840 році. Не збереглася на сьогодні історія походження Чудотворної Ікони храму, однак відомо про замовлення копій ікони у Краківській друкарні 1879 року. На копіях ікони був надпис про те, що зроблена копія Чудотворної Ікони, оригінал зберігається в храмі Русько-католицькому (греко-католицькому) в Чернівцях. Також на друкованих копіях вказується, що вони призначені для жертводавців на будівництво храму в Чернівцях. За фундаторів обіцялася в храмі довічна молитва.
8 січня 1990 року Чернівецькі греко-католики провели першу легальну відправу біля дверей Собору Успіння Пресвятої Богородиці. Першим, хто провів богослужіння був отець Микола Сімкайло з Івано-Франківська. Згодом зорганізувалось і братство громади. Вістка про молільників під «уніатським храмом» швидко рознеслася містом. Під двері храму йшли старші люди зі слізьми на очах, це вони колись дітьми зі своїми родичами ходили до батьківського храму. Повернулись українці греко-католики до своєї святині. У богослужіннях під дверима храму були священики Микола Сімкайло, Тарас Сеньків, диякон Віктор Фролов. Завдяки організованим діям громади та при допомозі демократичних сил Буковини собор офіційно було відчинено 6 жовтня 1991 року. Впродовж перших трьох років організації церковного життя громади до Чернівців були направлені найкращі проповідники для духовної опіки вірних, а саме отець Іван Качанюк, отець Тарас Сеньків, а його наступником був призначений ректор підпільної семінарії УГКЦ отець Михайло Косило.
12 вересня 2017 року утворилася Чернівецька єпархія УГКЦ, а Собор Успіння Пресвятої Богородиці набув статусу катедрального собору єпархії.
Адреса парафії
Адреса: вул. Руська 28, Чернівці 58000, Україна
Сайт: www.sobor.cv.ua
Фейсбук: soborchernivtsy
Служителі
+ Йосафат Мощич — єпископ Чернівецький.
о. Валерій Сиротюк — адміністратор.
о. Василь Гасинець — сотрудник.
о. Володимир Боровий — сотрудник
о. Іван Гопко — сотрудник.
о. Роман Заморський — сотрудник.
о. Іван Шуфлат — сотрудник.
о. Віталій Лаврись — сотрудник.
о. Ігор Романишин — сотрудник.
о. Олег Савчук — сотрудник.
о. Петро Дацко — резидент.
о. Андрій Михасів — резидент.
Розклад Богослужінь
Понеділок
07:30 — Божественна Літургія
09:00 — Божественна Літургія
17:30 — Вечірня
18:00 — Божественна Літургія
Вівторок
07:30 — Божественна Літургія.
09:00 — Божественна Літургія.
13:00 — Божественна Літургія (радіо «Марія»).
17:30 — Вечірня.
18:00 — Божественна Літургія.
СЕРЕДА
07: 30 Божественна Літургія, панахида
09: 00 Божественна Літургія, панахида
17: 30 Вечірня
18: 00 Божественна Літургія
ЧЕТВЕР
07: 30 Божественна Літургія
09: 00 Божественна Літургія
17: 30 Вечірня
18: 00 Божественна Літургія
П’ЯТНИЦЯ
07: 30 Божественна Літургія
09: 00 Божественна Літургія
17: 00 Молитва «Матерів у молитві»
18: 00 Божественна Літургія
СУБОТА
07: 30 Божественна Літургія, панахида
09: 00 Божественна Літургія, панахида
17: 30 Вечірня
НЕДІЛЯ ТА СВЯТА
07: 30 Божественна Літургія
09: 00 Утреня
10: 00 Божественна Літургія
12: 00 Божественна Літургія
17: 30 Вечірня
18: 00 Божественна Літургія
Парафіяльні спільноти
ТУСК «Обнова»
Школа християнського життя і євангелізації
Братство апостола «ЮДИ ТАДЕЯ»
Хор «Осанна»
Хор «Аксіос»